Vestea momentului despre Nicolae Stanciu! Tricolorul e pe val la noua sa echipă. Ce notă a obținut jucătorul lui Cosmin Contra

Nicolae Stanciu e pe val în Arabia Saudită. Chiar dacă nu a marcat în meciul cu Al Khaleej,  internaționalul român a pasat decisiv la ambele goluri ale echipei sale.

Căpitanul echipei naționale a plecat în această vară de la Wuhan Three Towns pentru a semna cu Damac, echipă antrenată de Cosmin Contra.

Nicolae Stanciu e pe val în Arabia Saudită

Damac a câștigat în deplasare cu Al Khaleej, 2-0, în etapa a opta din Premier League a Arabiei Saudite. Chiar dacă nu a marcat, Nicolae Stanciu a făcut spectacol. A pasat decisiv la ambele goluri. În minutul 43, Chafai a deschis scorul cu o lovitură de cap, după centrarea din corner a românului. În minutul 56, N’Koudou a stabilit scorul final după assist-ul căpitanului naționalei.

Jurnaliștii de la SofaScore i-au acordat românului nota 8.4, al doilea cel mai mare calificativ după Moustapha Zeghba, portarul de la Damac, acesta primind 8.6.

Nicolae Stanciu a marcat până acum două goluri în patru meciuri. A înscris în partida cu Al-Hilal (1-1) și în cea cu Al-Qaisumah în Cupa Regelui (2-1). Ambele reușite au fost din lovitură liberă.

Foto. @DAMAC_CLUB_EN

Echipa antrenată de Cosmin Contra a urcat pe locul 12 în Arabia Saudită cu 7 puncte acumulate în 8 meciuri disputate.