Vestea momentului despre Gabriela Ruse. S-a terminat meciul în care a întâlnit-o pe Emma Răducanu. Final pe muchie de cuțit

Vestea momentului despre Gabriela Ruse. S-a terminat meciul din primul tur de la Auckland, în care a întâlnit-o pe Emma Răducanu.

Britanica a câștigat în trei seturi și a eliminat-o pe Ruse, venită din calificări.

Gabriela Ruse, eliminată de la Auckland

Emma Răducanu a revenit în circuit cu o victorie. A eliminat-o în primul tur la Auckland pe Gabriela Ruse, scor de 6-3, 4-6, 7-5.

Venită din calificări, Gabriela și-a cedat serviciul la 4-3 în primul set. Britanica cu tată român a reușit un break care a fost suficient pentru a câștiga setul. În actul secund, au fost nu mai puțin de 5 break-uri, iar la final Ruse s-a impus. În decisiv, Emma a preluat conducerea, 5-2. Românca a luptat până la final, aa salvat două mingi de meci, dar în final a fost învinsă. Ruse a încasat un cec în valoare de 2.890 de euro și un punct WTA, în timp ce adversara sa a primit 4.040 de dolari și 30 de puncte.

În turul doi, Răducanu va juca cu ucraineană Elina Svitolina, a doua favorită a turneului.

Emma Răducanu a fost accidentată aproape tot sezonul trecut și a ajuns pe locul 301 WTA. Astfel, a primit din partea organizatorilor de la Auckland un wild card.

ASB Classic de la Auckland (Noua Zeelandă) are loc în perioada 1-7 ianuarie, pe hard.  Premiile totale sunt în valoare de $267.082 și face parte din categoria „WTA 250”.