Vestea momentului despre cei de la FCSB! S-a terminat singurul amical al iernii pentru echipa lui Elias Charalambous. Surpriză uriaşă pentru Gigi Becali

Vestea momentului despre cei de la FCSB! S-a terminat singurul amical al iernii pentru echipa lui Elias Charalambous. Surpriză uriaşă pentru Gigi Becali. Liderul la zi din Superliga a jucat foarte bine cu austriecii de la LASK Linz.

Echipa lui Elias Charalambous s-a impus, lejer, în partida de pregătire. Mai mult, Luis Phelipe a marcat la debut în tricoul celor de la FCSB.

Vestea momentului despre cei de la FCSB!

Băieţii lui Elias Charalambous merg ceas în pregătiri. S-au impus cu scorul de 3-1 în faţa celor de la LASK Linz. Golurile au fost marcate de către Luis Phelipe, Florinel Coman și David Miculescu.

Cu o echipă de start surprinzătoare prin titularizarea lui Vali Crețu și a lui Compagno și lăsarea pe bancă a lui Florinel Coman, FCSB a dominat prima repriză. Singurul gol din primele 45 de minute a fost marcat de nou venitul Luis Phelipe. Intrările lui Florinel Coman şi Miculescu au majorat avantajul pentru roș-albaștri.

În minutul 64, Miculescu l-a găsit pe Coman, care a driblat un adversar și a punctat pentru 2-0. Austriecii au redus din diferență în minutul 70 prin Ljubicic. Scorul final a fost stabilit însă de David Miculescu. A marcat în minutul 75 cu un șut puternic la colțul scurt. Baba Alhassan a fost căpitan la liderul campionatului. Este o tradiție la roș-albaștri ca jucătorii nou-veniți să fie căpitani la primul amical al cantonamentului.

Pentru FCSB continuă cantonamentul din Antalya, unde va mai sta până pe 21 ianuarie. Apoi, revin în România unde au meci a doua zi, în Superliga. Se vor duela cu UTA, pe Arena Naţională.

FCSB – LASK Linz, echipe de start:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Șut, Alhassan – Luis Phelipe, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad, Panțîru, Coman, Miculescu, Lixandru, Pandele, Toma, Ov. Popescu, Laszolo, Radaslavescu, Pantea, Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Lask Linz: Lawal – Ziereis, Zulj, Berisha, Andrade – Usor, Jovicic, Pintor – Stojkovic, Horvath, Luckeneder
Rezerve: Siebenhand, Jungwirth, Steinbauer, Bello, Talovierov, Ljubicic, Kone, Ljubic, Ba, Goiginger, Flecker, Peric, Eisschill
Antrenor: Thomas Sageder