Verstappen a făcut cursa carierei: a câștigat Marele Premiu al Belgiei, după ce plecase de pe locul al 14-lea!

Campionul mondial Max Verstappen e de neoprit. Pilotul de la Red Bull a câștigat Marele Premiu al Belgiei, chiar dacă pe grila de start a avut poziția a 14-a.

A fost o supercursă pentru echipa Red Bull. Colegul lui Verstappen, Sergio Perez, a terminat pe doi, reușind o nouă ”dublă” în contul Red Bull, după cea din Azerbaidjan.

Pe circuitul de la Spa, Verstappen scosese cel mai rapid timp, însă a fost nevoit să plece de pe locul 14, din cauza unei penalizări, pentru că și-a schimbat motorul. Dar a recuperat tot și a câștigat o nouă etapă de Formula 1.

Olandezul se îndreaptă spre al doilea titlu de campion mondial. Victoria din Belgia i-a consolidat poziția de lider detașat în clasamentul general.

Carlos Sainz (Ferrari) a terminat pe 3, deși plecase din pole-position.