Umilinţă totală pentru un tricolor! Italienii au râs de jucătorul român. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Umilinţă totală pentru un tricolor! Italienii au râs de jucătorul român. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Este vorba despre fotbalistul celor de la Empoli, Răzvan Marin. Acesta a prins doar câteva secunde în meciul cu Juventus.

Edi Iordănescu are de ce să fie îngrijorat. Un alt tricolor important nu prinde minute la echipa de club. Este vorba despre Răzvan Marin.

Umilinţă totală pentru un tricolor!

Unul dintre oamenii de bază ai lui Edi Iordănescu, Răzvan Marin, a fost introdus cu câteva secunde înainte de finalul meciului Juventus – Empoli 1-1. Oaspeţii au obţinut un punct pe terenul liderului din Serie A.

Introducerea lui Răzvan Marin în minutul 90+4 a fost o schimbare efectuată la trecerea timpului. Marin i-a luat locul lui Cambiaghi și s-a dus direct să execute o lovitură liberă de la mare distanță. A trimis mult peste poarta lui Szczesny. A fost singura atingere din meci a mijlocașului român.

Momentul din finalul partidei de la Torino a fost ironizat de comentatorul italian Matteo Bonetti, de la CBS. „Îmi place că Răzvan Marin a fost introdus de Empoli doar pentru a executa lovitura liberă. De parcă ar fi o clonă a lui Roberto Carlos, care bate constant de la 40 de metri. Toată această pregătire doar pentru a trimite ulterior mingea în afara stadionului”, a scris Matteo Bonetti.

Răzvan Marin a fost titular în doar unul dintre ultimele șase jocuri ale lui Empoli din campionat. Liderul Juventus a făcut un pas greșit în lupta pentru titlul din Serie A. Torinezii au jucat din minutul 18 în inferioritate numerică. Asta după ce atacantul Arkadiusz Milik a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Dusan Vlahovic a marcat în minutul 50, după un corner. Empoli a restabilit egalitatea 20 de minute mai târziu, când Tommaso Baldanzi l-a învins pe Wojciech Szczesny cu un șut din afara careului.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar punctul este foarte important pentru Empoli, care luptă pentru evitarea retrogradării. Trupa lui Răzvan Marin ocupă locul 19, penultimul, cu 17 puncte, la o lungime în spatele ultimei poziții care asigură salvarea.

De partea cealaltă, Juventus este lider în Italia, cu 53 de puncte, însă are două meciuri în plus față de Inter Milano, 51 de puncte.