Tottenham, victorie la scor în prima etapă a sezonului din Premier League. Liverpool, doar egal

Tottenham Hotspur a trecut cu 4-1 pe Southampton. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 12, prin James Ward-Prowse, însă Tottenham a răspuns rapid prin golurile lui Ryan Sessegnon, în minutul 21, şi Eric Dier, în minutul 31. În repriza secundă, Tottenham şi-a mărtit avantajul la 4-1 prin golurile marcate de Mogammed Salisu (autogol min. 61) şi Dejan Kulusevski (min. 63).

Într-un alt meci, FC Liverpool a încheiat la egalitate pe Craven Cottage, la Londra, cu echipa Fulham, scor 2-2.

Mohamed Salah a fost desemnat omul meciului în care gazdele au condus de două ori, însă Liverpool a egalat de fiecare dată. Autorii golurilor: Aleksandar Mitrovic (min. 32, 72 penalti), respectiv Darwin Nunez (min. 64) şi Mohamed Salah (min. 80).

Everton a trecut ce Chelsea, scor 0-1, într-un meci prelungit extrem de mult.