Final cu scandal la Petrolul-FC Botoșani! Partida s-a decis în ultima secundă. Victorie din penalty

Petrolul a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 1-0, după ce a primit o lovitură de pedeapsă în ultimul minut de prelungiri.

După câteva ocazii, Petrolul putea să dea lovitura în prelungirile primei reprize. În urma unei centrări din lovitură liberă, Grozav a întors cu capul pentru Takayuki, care a reluat peste poartă.

În minutul 68, Jefferson a recuperat o minge, după care i-a pasat lui Grozav, însă șutul acestuia a ocolit poarta.

În ultimul minut al prelungirilor, Paul Papp a fost accidentat de Pius. Kovacs a lăsat inițial meciul că continue, dar a fost chemat la marginea terenului și în final a decis să acorde penalty. Constantin Budescu a executat și a marcat fără probleme.

Echipele de start din meciul Petrolul – FC Botoșani

PETROLUL: Vâlceanu – Papp, Meijers, Mathaus – Borța, Seto, Jefferson, Țicu – Doua, Irobiso, Grozav
REZERVE: Leitner, Diomande, Dumitriu, Grigore, Budescu, Bratu, Purtic, Pahsov, Moldoveanu
ABSENT: Huja
ANTRENOR: Florin Pârvu

FC BOTOȘANI: Ducan – Petro, Pius, Şeroni, Ţigănaşu – Dican – Dragu, Ed. Florescu, Ivanov, Mailat – M. Roman II
REZERVE: Pap, Golofca, Mboko, S. Camara, Patache, Cioiu, Sadiku, Pinson, Burlacu
ABSENȚI: Zabou, Mutombo, Tallo (accidentați)
ANTRENOR: Flavius Stoican

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Popescu Adrian (Craiova).