Steaua s-a calificat în sferturile Cupei Challenge

CSA Steaua s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei masculin. Bucureștenii au trecut de echipa israeliană Hapoel Mate-Asher Akko, joi seara, cu scorul de 3-1 (24-26, 25-13, 25-19, 25-20),  în manşa secundă a optimilor de finală.

Steaua, care pierduse în prima manşă cu 2-3, s-a impus după o oră şi 42 de minute de joc. Deşi au avut o minge de set (24-23), steliştii au pierdut primul act cu 24-26.

Românii au dominat următoarele trei seturi și au reușit să obțină biletele pentru următoarea etapă.

Cine este următorul adversar al românilor

Ciprian Matei a fost cel mai bun om al Stelei, cu 23 de puncte, Mircea Peţa a contribuit cu 18, Wojciech Sobala a adăugat 11, iar Jan Pokersnik, 10. De la oaspeţi s-au remarcat Evgheni Banov (15 puncte), Enosh Shtift (13) şi Ofeck Hazan (12).

În sferturile de finală, Steaua va întâlni echipa greacă Olympiakos Pireu. Grecii au trecut în optimi de echipa bulgară Deya Volley Burgas cu 3-0 şi 2-3, potrivit agerpres.