Spectacol total la Sfântu Gheorghe! S-a terminat Sepsi-FC Botoşani. Goluri pe bandă rulantă

Spectacol total la Sfântu Gheorghe! S-a terminat Sepsi-FC Botoşani. Goluri pe bandă rulantă în prima partidă a zilei din Superliga. Trupa lui Liviu Ciobotariu a trăit periculos timp de o repriză.

Trupa lui Liviu Ciobotariu se afla într-o criză uriaşă înaintea meciului. Au fost la un pas de a continua seria neagră, fără victorii, în Superliga.

S-a terminat Sepsi-FC Botoşani

A fost spectacol total între Sepsi şi FC Botoşani, deşi cele două echipe erau printre cele mai slabe formaţii la nivel de atac, în Superliga. S-au marcat 4 goluri încă din prima repriză a meciului.

Băieţii lui Liviu Ciobotariu au deschis scorul după 15 minute, după autogolul lui Romario Benzar. Fundaşul şi-a luat revanşa peste 10 minute. I-a pasat decisiv lui Gabriel David. Gazdele au revenit în vantaj după penalty-ul transformat de Alimi. Florescu pusese mâna pe minge.

Acelaşi Florescu a egalat pe finalul primei reprize. A transformat un penalty obţinut de către Benzar. În partea secundă, băieţii lui Dan Alexa au cedat. Aganovic a făcut 3-2 imediat după ieşirea de la cabine. În minutul 66, Alimi a făcut 4-2 şi cei 2.500 de spectatori era extrem de fericiţi. Favoriţii lor nu mai reuşiseră să învingă de peste două luni. S-a făcut 5-2 în minutul 85, după reuşita lui Ion Gheorghe.

S-a terminat Sepsi-FC Botoşani 5-2

Sepsi – FC Botoșani, echipele de start:

SEPSI: 33. Niczuly – 17. Oroian, 4. Kecskes, 82. Ninaj, 3. Fl. Ștefan – 21. Alimi, 5. J. Rodriguez, – 11. Ștefănescu, 10. C. Matei, 9. Damașcan, 96. Debeljuh
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
REZERVE: 1. D. Moldovan, 5. D. Ciobotariu 77. Aganovic,, 24. Rența, 59. Kallaku, 8. I. Gheorghe, 97. R. Varga, 90. Kocsis, 18. Safranko
ABSENȚI: D. Ciobotariu, Oteliță, N. Păun (accidentați), Bălașa (suspendat)

FC BOTOȘANI: 68. Ducan – 22. R. Benzar, 32. Șeroni, 3. Mutombo, 30. Țigănașu – 33. G. David, 28. Petro, 8. E. Florescu – 66. Mouaddib, 60. Ilicic, 93. Pinson
ANTRENOR: Dan Alexa
REZERVE: 82. A. Ureche, 12. Adams, 23. Dragu, 26. Creț, 98. Casap, 24. Cioiu, 99. Zabou, 70. Gligot, 11. Drole
ABSENȚI: Mailat, Sadiku (accidentați), Dican, Pius(suspendați)

Stadion: Sepsi Arena, Sf. Gheorghe
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Daniel Mitruți și Vladimir Urzică Arbitru VAR: Viorel Flueran / Arbitru AVAR: Cristina Trandafir