Spectacol total în Champions League. S-a aflat cine s-a calificat în sferturile competiției. Rezultate

Real Madrid – Leipzig și Manchester City – Copenhaga au fost duelurile din returul optimilor UEFA Champions League. Spaniolii au reușit să obțină calificarea, cu emoții, într-un meci în care cele mai mari ocazii le-au avut cei de la Leipzig.

Bayern și Paris Saint-Germain s-au calificat în sferturi deja. Săptămâna viitoare se vor stabili ultimele 4 calificate.

Manchester City – Copenhaga 3-1

Englezii nu au avut nicio emoție și s-au califica în sferturile Champions League, după ce au câștigat scor 3-1. Manchester a deschis scorul rapid. Manuel Akanji a timis cu boltă în poartă, în minutul 5. Patru minute mai târziu Julian Alvarez a marcat pentru 2-0. Elyounoussi a reușit să reducă din handicap (min 29). În debutul reprizei secunde, Haaland a dus scorul la 3-1.

Potrivit presei spaniole, Alvarez a devenit unic în istoria Champions League. Argentinianul este primul jucător care reușește un gol și un assist în primele 10 minute ale unui meci din fazele eliminatorii.

În tur, englezii au câștigat cu 3-1.

Real Madrid – Leipzig 1-1

Real Madrid era favorită la calificarea în „sferturi” după ce câștigase prima manșă, scor 1-0.

După o primă repriză fără goluri, Vinicius a deschis scorul, din pasa lui Jude Bellingham. Imediat, Leipzig a egalat prin Will Orban, care a băgat-o în poartă cu capul.

După 1-1, Real Madrid s-a calificat în faza următoare a competiției.

Cele două echipe s-au întâlnit și în sezonul 2022/2023 din UCL, în faza grupelor. Leipzig a câștigat pe teren propriu cu 3-2, iar Real s-a impus pe ”Bernabeu”, scor 2-0.