Sorin Cârţu s-a dezlănţuit! Atac devastator la adresa celor de la CSU Craiova. I-a distrus în direct pe oamenii lui Ivaylo Petev

Sorin Cârțu s-a dezlănţuit! Legenda din Bănie a dat startul unui atac devastator la adresa celor de la CSU Craiova. I-a distrus în direct pe jucători, în frunte cu antrenorul bulgar Ivaylo Petev.

Sorin Cârțu, căzut pradă dezamăgirii! Ce a avut de spus fosta legendă a Științei despre prestația oltenilor din duelul cu U Cluj, 2-2.

Sorin Cârțu s-a dezlănţuit!

Sorin Cârțu a umilit CSU Craiova! Fostul președinte al oltenilor a analizat prestația elevilor lui Ivaylo Petev, din duelul cu U Cluj, 2-2, pe arena Ion Oblemenco!

Semieșecul alb-albaștrilor de pe teren propriu a fost socotit drept o dezamăgire colosală. Fostul oficial a criticat dur politica de transferuri abordată de către conducerea din Bănie.

„La ce posibilități are Craiova putea să își aducă fundași centrali mai buni, doar că alegerile sunt făcute greșit. A fost un meci în două părți și a fost mai evident ca oricând.

O primă repriză care a fost la dispoziția noastră. Un 2-0 elocvent și concludent. Putea să fie chiar mai mult. Eu nu mi-aduc aminte de vreun șut la poartă al clujenilor în prima repriză. Au fost multe interceptări și o situație din-asta pe o dinamică foarte bună, recuperări, în jumătatea adversă, în treimea adversă, dar aicea este un minus. N-au știut cum să se joace fazele respective.

Asta arată că nu se lucrează pe o situație din-asta. Cum jucăm? Interceptăm balonul în poziția asta? Pentru că de fiecare dată s-au ales niște soluții total aiurea, cu lansarea jucătorului. Oricând ești la 25 de metri mai dai pasă în profunzime?”, a spus fostul oficial.

”Atâta superficialitate, atâta dezinteres…”

Cârțu a subliniat care au fost greșelile din jocul oltenilor și a explicat care sunt aspectele ce ar trebui îmbunătățite în cadrul antrenamentelor lui Ivylo Petev.

„Acolo dacă vrei trebuie să joci pe niște combinații rapide, pe jucătorul avansat, care să-ți dubleze balonul, să-ți intre în combinație cu cei care vin să susțină, să faci un surplus de jucători acolo pe spațiile libere și apoi să exploatezi.

S-a dat cu piciorul, ai intrat doar cu 2-0 la pauză și dacă dădeau mai multe nu se supăra nimeni. Și apoi nu știu ce a putut să se întâmple la pauza acestui joc. Domne, atâta superficialitate, atâta dezinteres, nu știu cât poate să intre în niște jucători.

Bă, să iei gol în secunda 15?! Deci 15 secunde au trecut și ai relansat partida. Vă rog să mă credeți, uitați-vă pe meci și pe live. Până în minutul 48 putea să fie 3-2. Dacă ăia aveau puțin mai multă șansă la șutul lui Gheorghe și încă o ratare a lui Popa, se făcea 3-2.

Deci chiar erai de râsul râsului. Să ai 2-0 în minutul 45 și în minutul 48 să fie 3-2 pentru adversar. Pentru că este în echipa asta li se anulează niște percepții în momentul ăsta. Când au 2-0 preocuparea lor e pentru un fotbal economicos!”, spune Cârțu, conform Fanatik.

Știe ce se află în mintea jucătorilor: ”Este incredibil așa ceva!”

„Avem victoria aproape asigurată, hai să nu mai alergăm, jucăm ușor-ușor. Vedem noi dacă mai dăm ceva. Dacă nu, bine. Deși pe situația asta că dacă mai dăm ceva bine, dacă nu, rămâne rezultatul ăsta eu nu văd de ce să se gândească așa.

Pentru că nu au o apărare care să spui că dă o siguranță deplină și acoperă de așa natură spațiile încât adversarul nu are ocazii și nu speră ca să dea gol. Când tu te prezinți cu o apărare de tipul ăsta, culoare pentru echipa adversă, sigur că e normal ca ei să exploateze.

4 ani când am fost la Universitatea Craiova am spus-o. Sunt fotbaliști superficiali. Au și calitate unii dintre ei, dar foarte superficiali. Nu se exploatează la maximum. Este incredibil așa ceva!”, a încheiat Sorin Cârțu.