Sorana Cîrstea rescrie istoria! S-a terminat duelul pentru sferturile de finală de la US Open. Ce a făcut românca

Sorana Cîrstea rescrie istoria! S-a terminat duelul pentru sferturile de finală de la US Open. S-a aflat ce a făcut românca la ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Deja optimile de finală erau cea mai bună performanţă din carieră pentru sportiva noastră la acest turneu.

Sorana Cîrstea a avut un meci mai uşor decât s-ar fi aşteptat oricine în faţa Belindei Bencic. Românca a controlat partida de la un capăt la celălalt.

Sorana Cîrstea rescrie istoria!

Sorana Cîrstea este pentru a cincea oară în săptămâna a doua a unui turneu de Mare Șlem, prima oară la US Open. După o victorie impresionantă în fața Elenei Rybakyna cu 6-3, 6-7 (6), 6-4, al optulea succes în fața unei jucătoare de Top 5, patru fiind înregistrate în 2023, Sorana a întâlnit-o pe Belinda Bencic.

A fost chiar mai uşor decât s-ar fi gândit. Sorana a reuşit să câştige categoric primul set după ce a avut 5-0 la un moment dat. A încheiat manşa la 6-3. A controlat perfect şi partea a doua a meciului. Nu i-a dat nicio şansă Belindei Bencic să se apropie deloc. Pentru primul set a avut nevoie de doar 39 de minute pentru a-l adjudeca. Apoi, a condus şi setul secund. A avut şansa de a închide meciul la 5-2, dar Bencic a făcut 5-3. Pierderea break-ului nu a afectat-o deloc pe jucătoarea noastră. S-a terminat 6-3, 6-3 pentru Sorana care realizează cea mai mare performanţă a carierei la US Open, sferturi de finală.

Se va întâlni în sferturile de finală ale competiţiei cu Karolina Muchova. Locul 10 WTA a trecut în trei seturi de chinezoaica Wang Xin scor 6-3, 5-7, 6-1.