Sorana Cîrstea, eliminare rușinoasă de la turneul WTA 1000 din Dubai. Ana Bogdan joacă astăzi

Sorana Cîrstea a fost eliminată, în turul doi, de la turneul WTA 1000 din Dubai. Românca nu a avut nicio șansă.

Karolina Muchova din Cehia a dispus în două seturi de Sorana, 6-4, 7-6.

Sorana Cîrstea, eliminare rușinoasă de la Dubai

Sorana a ratat o șansă în primul set de a duce scorul la 5-3 însă Muchova a revenit spectaculos și a dus scorul la 4-4.

Următoare două game-uri i-au aparținut cehoaicei, iar primul set sa încheiat cu 6-4.

În setul secund, Muchova a câștigat primele două game-uri, iar Sorana părea că se află în cădere liberă după primul set pierdut.

Românca a avut însă o răbufnire de orgoliu și a reușit să câștige 3 game-uri la rând.

Setul a mers cap la cap pînă în tiebreak, acolo unde Muchova s-a impus și a reușit să câștige partida care a durat 2 ore și 20 de minute.

După eliminarea Soranei Cîrstea, în turneul de la Dubai a mai rămas o singură româncă, Ana Bogdan.

Partida Anei Bogdan va avea loc azi. Românca o va întâlni pe americanca Shelby Rogers în turul secund.

Irina Begu a îeșit încă din primul tur al turneului de la Dubai.

Românca a început perfect meciul cu un break concretizat cu propriul serviciu. Au urmat apoi 4 game-uri extrem de disputate, iar Begu conducea la jumătatea setului cu 4-2.

Krejckova a avut o revenire senzațională și a reușit să ”îi fure” româncei primul set și să se impună cu 6-4.

Setul secund i-a aparținut în totalitate cehoaicei, iar Irina Begu nu a izbutit să mai câștige decât două game-uri.

6-4, 6-2, iar Begu a părăsit turneul de la Dubai.