Sorana Cîrstea are America la picioare! Anunţul momentului după calificarea româncei. Dezvăluiri de peste Ocean

Sorana Cîrstea are America la picioare! Anunţul momentului după calificarea româncei. Dezvăluiri de peste Ocean după cea mai mare performanţă pentru româncă la US Open.

Sorana Cîrstea, salt puternic în carieră! Românca a fost lăudată de americani. S-a aflat ce au putut spune după calificarea în sferturi la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea are America la picioare!

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului de Grand Slam, după ce a învins-o memorabil pe Belinda Bencic în minimul de seturi, scor 6-3, 6-3.

„Cîrstea ajunge în al doilea sfert de Grand Slam la 53 de turnee după ce l-a jucat pe primul. Dați-i Soranei un rând de aplauze, sau două, sau chiar cincizeci și trei.

Cîrstea a sprintat cu primele cinci game-uri ale partidei și nu i-a permis niciodată, cu adevărat, fostei semifinaliste să revină în set. Cap de serie numărul 30, Cîrstea a fost superioară la fiecare lovitură!” au titrat cei de la tennis.com.

WTA a reamintit realizările campioanei din România, șase din cele șapte victorii contra jucătoarelor de top 10 WTA.

„Este ceva în terenurile de hard din Statele Unite care rezonează cu Cîrstea. În această primăvară, a ajuns în sferturile de finală la Indian Wells și în semifinale la Miami.

Șase din cele șapte victorii semnate împotriva unor jucătoare de top 10 WTA au venit pe hard,” titrează site-ul oficial al WTA.

Sorana Cîrstea (30 WTA) se va duela marți, 5 septembrie, în faza sferturilor de finale ale US Open 2023, cu Karolina Muchova (10 WTA).