Sorana Cîrstea a dat lovitura! Dezvăluirea momentului despre româncă. A câştigat o importantă sumă de bani

Sorana Cîrstea a dat lovitura! Dezvăluirea momentului despre româncă. A câştigat o importantă sumă de bani. Asta după ce a reuşit să elimine o mare campioană în primul tur al turneului la care participă.

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat în turul secund al turneului din Dubai. Asta după ce a învins-o, în minim de seturi, pe Sofia Kenin, locul 45 WTA, scor 6-3, 7-6 (2).

Sorana Cîrstea a dat lovitura!

Sorana Cîrstea nu i-a dat nicio şansă lui Kenin. S-a impus după o oră și 46 de minute. În urma succesului de la Dubai în fața Sofiei Kenin, fostă campioană la Australian Open în 2020, Sorana a câştigat o sumă importantă.

A primit 20.000 de euro pentru calificarea în turul doi al turneului de la Dubai, dar și 60 de puncte în clasamentul WTA. Campioana turneului de tenis feminin din Emiratele Arabe Unite va fi răsplătită cu suma de 485.000 de euro și cu 1.000 de puncte în clasamentul mondial.

Cu un triumf la Dubai, în funcție și de rezultate, Sorana Cîrstea ar putea ajunge până pe locul 15 în clasamentul WTA. Cea mai bună clasare a Soranei în clasamentul mondial a avut loc în 2013, când sportiva din România s-a aflat pe poziția a 21-a.

Acum urmează să își afle adversara din turul doi al turneului WTA de la Dubai. Jucătoarea de tenis din România o va înfrunta pe câștigătoarea duelului dintre Veronika Kudermetova (26 de ani, 18 WTA) și Dayana Yastremska (23 de ani, 26 WTA).