Sorana Cârstea, out de la Roma! Emma Răducanu s-a retras din meciul cu Bianca Andreescu

Sorana Cîrstea părea că nu are nicio șansă în fața lui Ons Jabeur, după primul set câștigat de tunisiancă, în primul tur al turneului de la Roma. 0-6 după doar 23 de minute, iar câștigătoarea de la Madrid nu avea adversar.

Însă ceva s-a întâmplat. Sorana s-a scuturat puțin după ce jucătoarea din Tunisia a început să mai piardă puncte și gameuri. Schimburile au fost de calitate, iar Ons Jabeur a folosit până la saturația ”scurta”, lovitura ei favorită. Sorana Cârstea a dus meciul în tie-break, dar Jabeur și-a făcut numărul și a câștigat repede.

Într-un alt meci al turneului de la Roma, s-au întâlnit două sportive cu origini românești: britanica Emma Răducanu și canadianca Bianca Andreescu.

Dar după 35 de minute, la scorul de 2-5, Emma Răducanu a acuzat dureri de spate și e cerut un medic. Meciul a fost întrerupt aproximativ şapte minute, sportiva britanică având nevoie de tratament la vestiare.

Emma Răducanu a mai jucat trei ghemuri, în care doar a servit şi nu a alergat la mingile venite din partea cealaltă a fileului.

După ce şi-a pierdut serviciul la scorul de 1-1, în setul al doilea, Răducanu a anunţat arbitrul de scaun că nu va mai continua partida.