Se adună înfrângerile în mandatul lui Iordănescu junior, dar pentru selecționer meciul cu Slovenia a fost un test pozitiv! Cum a argumentat

România a pierdut cu 1-2 în fața Slovenia 1-2, iar pentru Edward Iordănescu e a cincea înfrângere pe banca naționalei. Mai are doar două victorii și două remize, iar bilanțul său este negativ, însă Iordănescu junior crede că ”testul a fost pozitiv”.

Deși inițial spunea că pune preț pe rezultatele celor două amicale, cu Slovenia și cu Moldova, selecționerul echipei naționale s-a sucit între timp. „Rezultatul n-a fost unul pozitiv, cu toate că ne-am dorit asta. Dar testul a fost foarte bun. Mă bucur că am avut posibilitatea să debutăm 5 jucători, într-un meci împotriva unei echipe de calibru, care a venit cu toți jucătorii.

Despre prima repriză. Am fost timorați, s-a văzut că ne căutăm și n-avem chimie. Noi ne căutam relațiile de joc, unghiurile, chimia. Am avut probleme în a face progresie și, cu toate astea, am avut o bară, prima ocazie a meciului. O greșeală individuală și o nesincronizare la golul doi a făcut să intrăm la pauză cu un scor neplăcut.

În repriza a doua am făcut altceva, am creat alte unghiuri de joc și am avut foarte multe ocazii. Puteam să obținem cel puțin un egal. Am mai avut o bară în partea a doua și câteva șanse imense.

Tactic, mă bucur că echipa a reușit să pună în practică ideile mele. Am pus accent pe tineri și ne-am asumat asta. Obiectivul era să obținem și un rezultat pozitiv, măcar pentru moralul băieților”, a declarat Iordănescu, la Pro Arena.