Scandal uriaş cu rivala Simonei Halep! Acuzaţii grave la adresa sportivei: ‘Să fie investigată!’

Scandal uriaş cu rivala Simonei Halep! Acuzaţii grave la adresa sportivei după o decizie mai puţin obişnuită a acesteia. A abandonat pur şi simplu turneul, iar motivul este cel puţin curios.

Simona Halep a fost depistată pozitiv la controlul antidoping de la US Open. Apoi, a fost suspendată temporar.

Scandal uriaş cu rivala Simonei Halep!

Acum, una dintre rivalele Simonei Halep se află în centrul unui mare scandal. Este vorba despre Belinda Bencic. Elveţianca nu s-a prezentat la meciul cu Iga Swiatek din cadrul sferturilor de finală de la Doha.

A invocat oboseala ca fiind motivul retragerii din competiție. Acest lucru a stârnit indignare în rândul fanilor. În faza precedentă a turneului de la Doha, Bencic a jucat un meci maraton cu Victoria Azarenka scor 1-6, 7-6(4), 6-4.

Belinda Bencic – Iga Swiatek, meciul vedetă al zilei de joi la turneul de la Doha, a fost anulat. Belinda a fost prea obosită pentru a se duela cu Iga Swiatek.

Meciul din turul secund cu Victoria Azarenka a stors-o de energie. A stat pe teren două ore și 45 de minute. Cu toate că o aștepta un meci de gală în sferturi, Bencic a declarat forfait.

„Mulțumesc, Doha! Îmi pare rău că a trebuit să mă retrag astăzi! E timpul să mă odihnesc și să mă pregătesc pentru turneul de la Dubai!”, a transmis Belinda Bencic, care i-a supărat pe fani! Aceștia vor ca organizatorii să investigheze dacă motivul retragerii elvețiancei este într-adevăr unul întemeiat.

După ce s-a calificat în semifinale la Doha fără să joace, Iga Swiatek își așteaptă adversara din meciul Coco Gauff–Veronika Kudermetova. Bencic a devenit campioană mondială cu Elveția, în luna noiembrie 2022. Sportivele din țara cantoanelor au avut un parcurs fără greșeală la turneul final al Billie Jean King Cup. Au câştigat toate meciurile. În finală au învins Australia cu scorul de 2-0.