Scandal la Paris! Novak Djokovic nu s-a mai abținut. Ce l-a scos din minți pe liderul mondial

Scandal la Paris! Novak Djokovic nu s-a mai abținut. Lucrul care l-a scos din minți pe liderul mondial. Cu toate că a câștigat duelul cu Holger Rune, parcursul meciului i-a dat bătăi de cap lui „Nole”.

Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) s-a impus în fața lui Holger Rune (Danemarca, 7 ATP), în sferturile de finală ale turneului Masters de la Paris, cu 7-5, 6-7(3), 6-4.

Scandal la Paris! Novak Djokovic nu s-a mai abținut

Pe lângă tensiunea pe care a avut-o cu Holger Rune, arbitrul de scaun Renaud Lichtenstein (Franța) a reușit să-l enerveze pe Novak Djokovic. Liderul mondial a protestat imediat în momentul în care arbitrul de scaun i-a permis lui Holger Rune să ceară un challenge mult prea târziu.

Danezul trebuia să piardă punctul, întrucât a trimis mingea în aut, însă Rune a solicitat verificarea loviturii lui Djokovic.

Sârbul a fost uimit de ce a permis arbitrul și a început un scandal în arenă, cerând ca supervizorul să vină pe teren, însă arbitrul nu a dat curs solicitării lui „Nole”.

„Cheamă supervizorul!”, a strigat Djokovic. „Supervizorul nu poate fi chemat pentru asta. Este decizia mea”, a răspuns Renaud Lichtenstein, spre indignarea deținătorului a 24 de titluri de Grand Slam.

Duelul dintre Novak Djokovic și Holger Rune a intrat în decisiv, scor 7-5, 6-7(3), sârbul plecând la vestiare în pauza dintre seturi. Djokovic s-a întors mult mai calm de la vestiare, adjudecându-și actul al treilea cu 6-4.