Novak Djokovic s-a calificat în sferturi la Paris! Reacția fanilor a fost una neașteptată. Ce mesaj le-a transmis sârbul

Victorie forțată pentru Novak Djokovic! Sârbul s-a calificat cu greu în sferturi la Paris. Reacția fanilor francezi a fost una neașteptată. Numărul 1 ATP a reacționat dur după ce a fost huiduit de aceștia.

Novak Djokovic, reacție neașteptată în urma disprețului francezilor! A fost mare debandadă după calificarea la ATP Masters 1000.

Victorie forțată pentru Novak Djokovic!

Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Paris.

Sârbul s-a impus, joi, în fața olandezului Tallon Griekspoor, cu scorul 4-6, 7-6 (7/2), 6-4, într-un meci care a durat nu mai puțin de două ore și jumătate.

Fanii francezi prezenți la eveniment nu au fost încântați de victoria lui Nole, fapt pentru care l-au huiduit la final de partidă.

„De fapt, mi-au făcut o favoare. Cu cât se bucură mai mult la nereușitele mele, cu atât mai bine pentru mine. Trezesc în mine ceva ce poate nu vor să vadă: un câștigător!”, a spus sârbul, după meciul cu Tallon Griekspoor.

La finalul partidei, Novak Djokovic a admis faptul că se confruntă cu un virus intestinal care l-a împiedicat să dea randament pe teren, motiv pentru care victoria cu Griekspoor a fost obținută cu greu.

„Este greu să ai mintea limpede când petreci mai mult timp la toaletă decât pe teren, în ultimele trei zile. Nivelul meu de energie a fost foarte scăzut în ultimele zile. Am luat zilele una după alta, iar astăzi a fost poate cea mai proastă zi.

Sper doar că mâine va fi mai bine. Dar este unul dintre acele meciuri în care trebuie să accepţi circumstanţele să accepţi cum te simţi şi să încerci să rămâi în meci, ceea ce am făcut!”, a spus sârbul.

Rezultate optimi de finală Paris:

Alex De Minaur (Australia/N.13) – Jannik Sinner (Italia/N.4), forfait Sinner
Andrei Rublev (Rusia/N.5) – Botic van de Zandschulp (Olanda) 6-3, 6-3
Hubert Hurkacz (Polonia/N.11) – Francisco Cerundolo (Argentina) 6-4, 6-3
Grigor Dimitrov (Bulgaria) – Aleksandr Bublik (Kazahstan) 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.7) – Alexander Zverev (Germania/N.10) 7-6 (7/2), 6-4
Karen Hacianov (Rusia/N.16) – Roman Safiulin (Rusia) 4-6, 6-4, 6-2
Novak Djokovic (Serbia/N.1) – Tallon Griekspoor (Olanda) 4-6, 7-6 (7/2), 6-4
Holger Rune (DanemarcaN.6) – Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-3.

În sferturile de finală de vineri vor avea loc duelurile Hurkacz – Dimitrov, Tsitsipas – Hacianov, Djokovic – Rune şi Rublev – De Minaur.