S-a terminat derby-ul supravieţuirii! Final la Hermanstadt-FC Botoşani. Scorul final, decis în prelungiri

FC Hermannstadt 1 –  FC Botoșani 1, în runda secundă din play-out-ul Superligii.

Pe o ploaie torențială, FC Hermannstadt și FC Botoșani s-au duelat astăzi într-o partidă ce a contat pentru etapa a 2-a a play-out-ului Superligii. Meciul a s-a jucat pe noul stadion din Sibiu.

FC Hermannstadt și FC Botoșani au terminat la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0, după o repriză în care ocaziile au lipsit.

În repriza secundă, ambele părți au ieșit de la vestiare mult mai motivate. În prima parte a reprizei au existat ocazii de ambele părți, dar în cele din urmă sibienii au punctat primii

În minutul 70, după o centrare a lui Raul Opruț, care a făcut șah-mat apărarea celor de la Botoșani, Gabriel Iancu a marcat primul gol al partidei.

După ce au încasat golul, băieții lui Flavius Stoican au încercat să se apropie mai mult de poarta sibienilor. Golul egalizator a venit în prelungirile partidei, atunci când Sekou Camara a obținut un punct pentru moldoveni, în minutul 90+4, după o execuție frumoasă cu piciorul drept.

FC Hermannstadt – FC Botoșani, echipele de start:

Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, Stoica, Opruț – Balaure, Mino, Limaj, C. Popescu – G. Iancu, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Ene, Alhassan, Biceanu, P. Petrescu, Bărbuț, P. Iancu, Oroian, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani: Ducan – Petro, Mutombo, Pius, Țigănașu – Ivanov, Dican, Zabou – Dragu, Tallo, Mailat
Rezerve: Pap, Patache, Șeroni, Florescu, Cioiu, Pinson, Burlacu, Camara, M. Roman
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Municipal, Sibiu
Arbitru: Marian Barbu / Asistenți: Vasile Marinescu și Stelian Slabu