Răsturnare de situație la Dakar. Carlos Sainz a întors elicopterul care îl ducea la spital pentru a relua cursa. Emanuel Gyenes, locul 31 în etapa a noua

Răsturnare de situație la Dakar. Veteranul Carlos Sainz, de trei ori câștigător al competiției, a suferit o accidentare în etapa a noua. Mașina pe care o conducea s-a răsturnat, iar organizatorii au crezut că se va retrage.

A fost urcat în elicopter pentru a merge la spital, dar spaniolul s-a răzgândit. Le-a cerut piloților să se întoarcă pentru a putea reveni în cursă.

Sebastien Loeb (Bahrain Raid Xtreme) a câştigat etapa a noua a Raliului Dakar, obţinând a treia sa victorie. Locul doi a fost ocupat de lituanianul Vaidotas Zala (Teletonika Racing).

Francezul Guerlain Chicherit (GCK Motorsport) a completat podiumul.

Sebastien Loeb, deţinătorul recordului de titluri (9) cucerite în Campionatul Mondial de raliuri (WRC), a urcat pe locul al treilea în clasamentul general. Locul 1 este ocupat de Nasser Al-Attiyah (Toyota).

Emanuel Gyenes, locul 31 în etapa a noua la Raliul Dakar

Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 31, marţi, în etapa a noua a Raliului Dakar, disputată între Riad şi Haradadh, pe o distanţă de 686 kilometri. Românul a încheiat cursa în trei ore, 51 de minute şi 47 de secunde. La general, Gyenes ocupă locul 32.

Etapa a fost căştigată de argentinianul Luciano Benavides, urmat de australianul Toby Price şi de americanul Skyler Howes.