Fostul campion Stephane Peterhansel a abandonat la Raliul Dakar. Emanuel Gyenes, locul 40

Francezul Stephane Peterhansel a fost nevoit să abandoneze Raliul Dakar 2023. Pilotul a suferit un accident în urma căruia copilotul său Edouard Boulanger a fost rănit.

Peterhansel ( 57 ani) cu 14 titluri la Dakar, la clasele auto şi moto, a suferit accidentul la kilometrul 212, când era în fruntea etapei a şasea ( între Ha’il şi Riad ). Copilotul francezului a acuzat dureri dorsale şi a fost transportat cu elicopterul de serviciul medical al cursei la spitalul din Buraydah.

Carlos Sainz, tot la volanul unui Audi, a suferit un accident în acelaşi loc, dar nu a pățit nimic.

Etapa a fost câștigată de Nasser Al Attiyah, care este lider și la general. Sebastian Loeb s-a clasat al doilea, iar Henk Lategan a sosit al treilea.

Etapa a şasea a fost scurtată cu circa 100 km, din cauza ploilor abundente căzute în această săptămână în Arabia Saudită. Proba specială s-a încheiat la Riad.

Emanuel Gyenes, locul 40 în etapa a şasea a Raliului Dakar

Singurul român care participă la Dakar, Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 40, vineri, în etapa a şasea. Etapa a fost câştigată de argentinianul Luciano Benavides, urmat pe podium de americanul Skyler Howes şi de australianul Toby Price. La general, Gyenes este pe locul 34.

Sâmbătă are loc etapa a şaptea, între Riad şi Al Duwadimi, pe o distanţă de 713,8 kilometri.