Rapid pierde în deplasare cu Metz după un meci absolut nebun! Giuleștencele au șanse minime să se califice direct în sferturi

Rapid s-a deplasat la Metz pentru un meci extrem de important pentru calificarea în ”sferturile” Ligii Campionilor la handbal.

Metz pleca cu prima șansă, din fotoliul de lider al grupei, în duelul cu campioana României la handbal și a fructificat statutul și câștigat cu scorul de 36-34.

Metz-Rapid a fost 20-17 la pauză

În prima parte Metz a început mai bine meciul dar rapidistele au fost capabile de o revenire extraordinare de la scorul de 9-6 și au făcut 10-9.

Kanor a fost în zi de grație și a marcat din toate pozițiile în fața fostei sale echipe.

Rapidistele s-au ținut scai de adversar în primele 27 de minute și au reușit să conducă în mai multe rânduri.

În ultimele 3 minute din prima repriză, rapidistele au reușit să marcheze doar un singur gol și s-au văzut conduse la pauză, 20-17.

În prima parte, Rapid a beneficiat de 4 aruncări de la 7 metri, toate fiind transformate de Janjusevic.

În a 2-a repriza giuleștencele au jucat fabulost și au sperat până în ultimul moment. Inspirația franțuzoaicelor la finalizare a făcut diferența iar Rapid a pierdut cu scorul de 36-34.

Rapid va merge cel mai probabil în ”optimile” Ligii Campionilor.