Probleme mari pentru Sorana Cîrstea! Ce se întâmplă la Wimbledon. Partida româncei, din nou întreruptă

Sorana Cîrstea (33 de ani, numărul 37 WTA) o întâlnește pe Tatjana Maria (35 de ani, 62 WTA), în primul tur la Wimbledon.

Meciul ar fi trebuit să se joace marți, dar a fost amânat din cauza ploii. Miercuri, acesta a început cu o întârziere de aproape o oră din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

În setul 1, meciul a fost însă oprit, din cauza ploii, la scorul de 5-1 pentru româncă.

La fel s-a întâmplat și cu meciul lui Jaqueline Cristian cu Lucia Bronzetti. Românca era în avantaj în primul set, 3-1, atunci când ploaia a trimis-o la vestaiare.

Turneul de Grand Slam de la Wimbledon are premii totale în valoare de 44,7 milioane lire sterline. Este la ediţia a 136-a a turneului masculin (deţinătorul trofeului este Novak Djokovic) şi la ediţia a 129-a a celui feminin (deţinătoarea trofeului este Elena Rybakina).