Prima surpriză în grupa României! S-au disputat primele două partide. Scor fluviu în al doilea meci

Prima surpriză în grupa României! S-au disputat primele două partide. Scor fluviu în al doilea meci. Trupa lui Edi Iordănescu debutează la ora 21.45, împotriva celei mai slabe echipă din grupă, Andorra.

De la ora 19.00, s-au jucat primele două partide ale rundei inaugurale. Unul dintre rezultate a fost în favoarea României.

Prima surpriză în grupa României!

S-au disputat deja primele două partide din grupa de preliminarii pentru EURO 2024. În primul meci, Elveţia s-a distrat cu Belarus. A fost 5-0 pentru favorita grupei într-un meci considerat în deplasare.

În cealaltă partidă, Israel şi Kosovo, adversarele tricolorilor în lupa pentru locul 2, s-a terminat 1-1.

Renato Steffen (31 de ani, extremă dreapta) a reușit cel mai rapid hattrick din istoria naționalei Elveției în prima parte cu Belarus, duel contând pentru preliminariile Euro 2024. Scor final: Belarus – Elveția 0-5.

Fotbalistul legitimat la Lugano a făcut poate cea mai bună repriză din carieră pe stadionul Karadorde din Novi Sad. Conform specialiștilor de la Opta, Steffen e elvețianul care bifează cel mai rapid hattrick la națională! I-a luat numai 29 de minute.

Renato Steffen s-a întors în vară în Elveția, la Lugano. Asta după 4 ani petrecuți în Germania, la Wolfsburg. De-a lungul carierei, el a mai evoluat pentru Aarau, Schoftland, Solothurn, Thun, Young Boys Berna și Basel.

Israel – Kosovo, meciul adversarelor României în drumul spre EURO 2024, a fost deblocat de o gafă în lanț în defensiva gazdelor.

Meciul direct al rivalelor „tricolorilor”, Israel – Belarus, a oferit o primă repriză spectaculoasă. Tabela a fost deblocată de o gafă în lanț. În minutul 36, Raz Shlomo a intervenit fără vlagă în într-un duel la 35 de metri de propria poartă. Mingea a sărit norocos la Milot Rashica.

Mijlocașul lui Galatasaray a încercat o centrare în fața porții și a avut din nou șansă. Eli Dasa nu a putut opri sprintul și a deviat mingea în propria plasă. A fost golul de 0-1. Peretz a egalat în minutul 56.