Premiantul român din China: Nicolae Stanciu a luat cea mai mare notă după ultimul meci

Nicolae Stanciu (29 de ani) trece printr-un moment foarte bun la noua sa echipă, iar prestațiile sale în tricoul celor de la Wuhan Three Towns i-au impresionat pe chinezi.

Stanciu a fost integralist în partida dintre Wuhan FC și Wuhan Three Towns, încheiată cu scorul de 1-3, în etapa cu numărul patru din China. Mijlocașul român a oferit două pase de gol în ultimul meci și a fost notat cu 8,9 de către Sofa Score, cel mai mare calificativ din echipa sa, relateaza digisport.ro.

Nu este pentru prima dată când Nicolae Stanciu primește o notă atât de mare de la transferul în China. Tricolorul a mai primit 9,5 la meciul de debut, dar și 9,6 în al doilea meci, unde a reușit să marcheze o „dublă”.

În urmă cu două etape, contra celor de  la FC Guangzhou, Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 11, după ce a transformat impecabil o lovitură liberă. Fotbalistul a reușit să mai puncteze o dată, în minutul 76, atunci când a repetat execuția din prima repriză. În urma evoluției solide din ultima partidă, mijlocașul a primit nota 9,6 din partea celor de la SofaScore.

Internaționalul român le-a recunoscut chinezilor că rămâne deoseori după antrenament pentru a-și exersa acest procedeu. A mai reușit să marcheze două goluri din lovitură liberă, de-a lungul carierei sale.

„De fiecare dată, după încheierea antrenamentelor, eu și alți câțiva colegi de echipă ne antrenăm la loviturile libere. Am mai marcat goluri similare în competițiile europene. Sunt foarte fericit că am marcat, astăzi, din două lovituri libere. Sunt un jucător bun la munca în echipă. Dacă eforturile mele pot ajuta echipa să câștige, asta mă mulţumeşte”, declarat Stanciu, conform news.cjn.cn.