Petrolul – FC Botoșani 2-1. Ploieștenii au rămas pe podium

Petrolul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a 9-a din SuperLiga, și a obținut a cincea victorie din acest sezon.

Primele ocazii le-au aparținut moldovenilor, dar ploieștenii au fost cei care au deschis scorul în minutul 22. Huja a trimis cu capul la o centrare venită de la colțul terenului, Pap a respins până la picioarele lui Irobiso, iar acesta a marcat.

În minutul 37, gazdele au ratat o ocazie uriașă. Irobiso a centrat pentru Jair, dar acesta, a reluat pe lângă poartă singur-singurel de la 8 metri. Ploieștenii au punctat din nou în repriza a doua.

Țicu a centrat foarte bine, Irobiso a recentrat în fața porții, iar Grozav a intrat cu mingea în poartă. Moldovenii au redus din handicap în prelungiri prin Sno.

Elevii lui Nae Constantin ocupă locul trei în Liga 1 cu 17 puncte, în timp ce FC Botoșani este pe 7 cu 12 puncte.

Echipele de start la Petrolul – FC Botoșani

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaș, Huja – Borța, Seto, Dumitriu, Jair, Țicu – Grozav, Irobiso. Rezerve: Moroz – Cebotaru, Pashov, A. Olaru, M. Bratu, Cioiu, Manzala, Tucaliuc, Măzărache. Antrenor: Nicolae Constantin.

FC Botoșani: Pap – Sno, Dican, Boli, Dragu – Ivanov, Perianu, Mussis – Mateus, Camara, Mailat. Rezerve: Ureche -. Patache, Țigănașu, Șeroni, Petkovski, Tîrcoveanu, M. Roman, Shahaf, Sylla. Antrenor: Mihai Teja.