‘Bestia’ Erling Haaland a stabilit un nou record uluitor: va fi aproape imposibil de bătut

”Bestia” Erling Haaland este o adevărată mașinărie de goluri pentru Manchester City și marchează pe bandă rulantă.

În victoria în fața celor de la Bayern Munchen (3-0), Haaland a dat un gol și o pasă de gol.

Erling Haaland a stabilit un record uluitor

Golul marcat împotriva lui Bayern Munchen stabilește un record absolut uluitor. Norvegianul este primul jucător din istoria Premier League care înscrie 45 de goluri într-un sezon.

Haaland are 30 de goluri marcate în campionatul Premier League, 3 în FA Cup, unul în Cupa Ligii Angliei și 11 în Champions League.

La ritmul în care marchează, norvegianul va urca ștacheta și mai sus, în acest sezon. El mai are la dispoziție cel puțin 11 partide.

Manchester City mai are returul cu Bayern Munchen și, cel mai probabil, va avea încă două meciuri în semifinale.

De asemenea, City are meci în Cupa Angliei cu Sheffield United și este de așteptat ca ”cetățenii” să ajungă în finală.

Practic, Haaland va mai avea la dispoziție cel puțin 14 meciuri pentru a îmbunătăți recordul.

Manchester City a distrus Bayern Munchen

Manchester City a învins marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia germană Bayern Munchen, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În al doilea meci al zilei, echipa italiană Inter Milano s-a impus, în deplasare, cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 2-0.

Pe City of Manchester Stadium, Rodri a înscris primul gol al partidei, în minutul 27, cu un şut senzaţional la vinclu. În minutul 70, bavarezul Upamecano a greşit, iar norvegianul Erling Haaland a pasat decisiv pentru Bernardo Silva, care a majorat scorul. În minutul 76 a înscris şi Haaland, din pasa lui Stones, atacantul norvegian ajungând la 11 goluri în 7 meciuri jucate în acest sezon de Liga Campionilor.

Astăzi se dispută celelalte două partide din sferturile Ligii Campionilor: Real Madrid – Chelsea şi AC Milan – Napoli.

Manşa secundă a sferturilor se va disputa în zilele de 18 şi 19 aprilie.