Novak Djokovic rescrie istoria tenisului! Sârbul face senzaţie la Australian Open. Adversarii nu au nicio şansă

Novak Djokovic rescrie istoria tenisului! Sârbul face senzaţie la Australian Open. Adversarii nu au nicio şansă. Liderul mondial ATP s-a calificat în careul de aşi al primului turneu de Mare Şlem al anului.

Novak Djokovic n-are adversar la Australian Open. S-a calificat în semifinalele turneului australian pentru a 11-oară.

Novak Djokovic rescrie istoria tenisului!

Numărul 1 mondial, câştigător la Melbourne de 10 ori, l-a învins în sferturi pe americanul Taylor Fritz, favorit 12. A pierdut un singur set în faţa americanului, scor 7-6 [3], 4-6, 6-2, 6-3.

Meciul a durat 3 ore şi 48 de minute. Djokovic a ajuns pentru a 48-a oară în semifinale la un Grand Slam. Pentru un loc în finală, el îi va înfrunta pe învingătorul meciului dintre italianul Jannik Sinner şi rusul Andrei Rublev.

Novak Djokovic a avut timp şi de glume în timpul meciului. În cel de-al doilea set a reușit să câștige un punct spectaculos, moment în care a reacționat. Apoi, și-a dus mâna la ureche și le-a făcut semn celor prezenți în tribune să-l aclame.

Ulterior, „Nole” l-a zărit în cabina comentatorilor pe Nick Kyrgios, căruia i-a transmis, de asemenea, prin semne, mesajul „Să te aud!”. Organizatorii de la Australian Open au postat imaginile pe contul oficial de X (fosta rețea Twitter). Nick Kyrgios a repostat imaginile, care acum fac înconjurul lumii.