Novak Djokovic defilează la Australian Open. A ajuns în sferturile de finală și a egalat recordul lui Roger Federer

Novak Djokovic defilează spre titlul cu numărul 11 la Australian Open. Sârbul s-a calificat în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului pentru a 14-a oară.

Liderul mondial nu a avut nicio problemă cu Adrian Mannarino, pe care l-a învins într-o oră și 44 de minute. Djokovic este primul jucător care câștigă la zero primele două seturi ale unui meci disputat la un Grand Slam, cu un adversar de Top 20 ATP, din 1973 încoace.

Novak Djokovic, în sferturi la Australian Open

Tenismanul sârb  s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open pentru a 14-a oară. Djokovici a dispus de francezul Adrian Mannarino, locul 19 mondial, scor 6-0, 6-0, 6-3, după un meci care a durat o oră şi 44 de minute.

După meci, sârbul a dat autografe și s-a fotografiat cu fanii.

În sferturi, liderul mondial îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz, locul 12 mondial. Acesta l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas, favorit 7, scor 7-6 (7/3), 5-7, 6-3, 6-3.

Pentru Novak Djokovic este a 58-a oară când va juca în sferturile unui Grand Slam, egalând astfel recordul deținut de Roger Federer.

Liderul mondial, care a ajuns la 32 de victorii consecutive la acest turneu, deține recordul de titluri câștigate la Melbourne. 10 (la edițiile din 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 și 2023).