Noul David Popovici a dat lovitura! A câştigat o nouă medalie pentru România. A făcut senzaţie la Europenele de juniori

Noul David Popovici a dat lovitura! A câştigat o nouă medalie pentru România. A făcut senzaţie la Europenele de juniori. Este vorba despre puştiul Vlad Stancu. Acesta îi calcă pe urme campionului Popovici.

Vlad Stancu pare a fi noul David Popovici. Continuă să facă senzaţie la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad. A reuşit să mai câştige o medalie.

Noul David Popovici a dat lovitura!

Vlad Stancu a luat bronz în proba de 400 m liber. Sportivul a încheiat cele opt lungimi de bazin cu timpul de 3:50.21 min. Finala a fost câştigată de către bulgarul Mitsin Petar (3:44.31 min.) – care a stabilit azi un nou record mondial de juniori.

În aceiaşi finală, Nandor Nagy s-a clasat pe locul opt, cu timpul de 3:57.33 min. Vlad a cucerit medalii de argint, la acest European, în probele de 1.500 m şi 800 m liber, cu timpi ce reprezintă baremuri A de calificare la JO Paris 2024, dar şi noi recorduri naţionale de seniori.