NEWS ALERT! Vassaras a luat de urgență măsuri, după arbitrajul scandalos de la CFR – UTA! Pe cine a reținut de la delegări

Prestația jenantă a brigăzii de arbitrii aseară în Gruia, la CFR – UTA 2-1, și ecourile de după n-au rămas fără urmări. Lucian Rusandu, la centru, și Szabolcs Kovacs, din camera VAR, au făcut praf partida, putându-se vorbi fără rețineri de viciere de rezultat.

Șeful arbitrilor, Kyros Vassaras, a luat măsuri de urgență asupra tandemului Rusandu – Kovacs care punctual au comis-o la următoarele faze: penalty-ul acordat CFR-ului a fost inventat, Deac trebuia eliminat după intrarea la Roger, UTA ar fi meritat un penalty în minutul 87, iar campioana a fost văduvită de un 11 metri în minutul 90.

Vassaras a intervenit, anunță gsp.ro. Deși fratele lui Istvan Kovacs era deja delegat la partida Rapid – Hermannstatd, grecul a cerut să fie scos din brigadă. Viorel Flueran urmează să-l înlocuiască la centru pe Szabolcs, iar „centralul” craiovean va fi ajutat din mașina VAR de Iulian Dima.

În schimb, pe „centralul” de la CFR – UTA, Lucian Rusandu, l-ar aștepta o suspendare-record. Riscă să nu mai conducă nicio partidă până la finalul sezonului. Iar din vară, îl paște retrogradarea pe arbitrul de 44 de ani.