CalVAR! Prestația jenantă a arbitrului Rusandu și erorile din camera cu monitoare au făcut praf meciul din Gruia! CFR a învins-o pe UTA, 2-1

Ca la Rovine. Așa s-a jucat, cel puțin, în partea secundă a partidei din Gruia. De mult n-a mai fost campioana CFR atât de încolțită. Culmea, „bătrâna doamnă” din Arad n-a fost deloc neputincioasă, dar sigur n-a fost norocoasă. De ce? A avut ghinionul ca brigada de arbitrii, cu tot cu Video Assistant Referee să prindă o zi slabă.

Nu se anunța război, având în vedere că în minutul 15, Krasniqi făcuse deja 1-O pentru campioană. Însă pe finalul reprizei, arbitrul Lucian Rusandu a dat măsura ”talentului” său, dublat de Szabolcs Kovacs, la fel de neinspirat din camera VAR.

La 1-0 pentru clujeni, după un duel în careu între Anton Maglica și Andrei Chindriș, Rusandu a dictat penalty în favoarea clujenilor. Kovacs a validat-o după 3 minute, deși imaginile arătate în direct nu au arătat vreun contact. Deac a tras peste poartă.

Apoi, în minutul 45+2, Janga a înscris pentru 2-0. Validat inițial de brigada lui Rusandu, reușita n-a mai trecut proba VAR-ului. Evident, „centralul” a fost chemat să revadă faza la marginea terenului și și-a schimbat decizia. Pentru un fault în prealabil de Kolinger, la Vukcevic.

Fotbalul a trecut în plan secund, după pauză. Pop a dat lovitura, a egalat pentru UTA în minutul 47. Yuri a reușit totuși să o readucă pe CFR în avantaj. Iar de aici s-a rupt definitiv filmul.

Intrări dure, fragmentări, toate sub privirile unei brigăzi confuze. Care a reușit să nu vadă inițial intrarea extrem de dură a lui Maglica, care l-a scos practic din joc pe Vukcevic, în -minutul 68. I-a dat ”galben” și și-a schimbat decizia abia după trei reluări pe monitorul de la marginea terenului, acolo unde l-a chemat VAR-ul.

Maglica a fost eliminat, dar nu și Deac. Veteranul CFR-ului a scăpat de eliminare după o talpă la Roger.

Culmea, cel mai vehement a fost Dan Petrescu. El s-a enervat cel mai tare și a primit cartonaș. Și nu s-a calmat nici după fluierul final, care a consfințit victoria cu 2-1 și i-a permis campioanei să țină aproape, la două puncte, de liderul Farul.

CFR Cluj (4-4-2): Sava – Braun, Yuri, Burcă, Camora (cpt.) – Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi – Janga, Maglica
REZERVE: Scuffet – Peteleu, Țîru, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah
ANTRENOR:  Dan Petrescu

UTA (3-4-3): Kucher – Chindriș, Benga (cpt.), Hoxhallari – Vukcevic, Cascini, P. Anton, Abeid – R. Pop, Milosevic, Willie Barbosa
REZERVE: Balauru – Erico, M. Dobrescu, Stahl, Ubbink, Otele, Pașcalău, Roger, Postolachi
ANTRENOR: Laszlo Balint