Seară nebună în Champions League! A doua semifinală a fost stabilită. Surpriză uriașă

Bayern Munchen a fost prima echipă din această seară care s-a califica în semifinalele Champions League. Nemții au învins-o pe Arsenal, scor 1-0, 3-2 la general. Real Madrid s-a calificat în penultima fază a competiției după executarea loviturilor de departajare.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Borussia Dortmund și PSG. Nemții au trecut de Atletico Madrid, în timp ce PSG a eliminat-o pe Barcelona.

S-au decis semifinalistele în Champions League

Câștigătoarea dintre Manchester City și Real Madrid a fost decisă după executarea loviturilor de departajare, asta după ce scorul a fost 1-1, iar în tur 3-3.

Spaniolii au deschis scorul după doar 12 minute prin Rodrygo. Imediat, Manchester City a ratat o ocazie uriașă, după ce Erling Haaland a lovit bara transversală cu o lovitură de cap. În minutul 76, englezii au restabilit egalitatea prin golul lui De Bruyne. Câștigătoarea a fost decisă în urma executării loviturilor de departajare. Spaniolii s-au impus cu 4-3. Golul victoriei a fost marcat de Rudiger.

Meciul de pe Etihad Stadium a fost a 12-a confruntare directă dintre cele două formații în Champions League. Doar două întâlniri s-au jucat în Grupe, în sezonul 2012-2013, atunci când a fost 1-1 și 3-2 pentru Real Madrid. O dublă a fost în 16-imi de finală, și de șase ori s-au întâlnit în semifinale.

Bayern Munchen – Arsenal 1-0

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele competiției după ce a învins-o pe Arsenal, scor 1-0, 3-2 la general.

Joshua Kimmich a deschis scorul pentru Bayern Munchen, cu o lovitură de cap, în minutul 63.

În tur scorul a fost egal, 2-2. Bayern Munchen și Arsenal sunt pe locul al doilea în Bundesliga, respectiv Premier League. Nemții au pierdut însă primul titlu după 11 sezoane, acesta fiind câștigat de Bayer Leverkusen.

Arsenal are 71 de puncte după ce a pierdut ultimul meci cu Aston Villa și este la două „lungimi” distanță de liderul Manchester City.