Momente dramatice în Raliul Dakar! Pilotul, la un pas de moarte. Accident grav în etapa a doua a competiţiei + Ce a făcut românul Emanuel Gyenes

Momente dramatice în Raliul Dakar! Pilotul, la un pas de moarte. Accident grav în etapa a  doua a competiţiei.

Motociclistul spaniol Carles Falcon se află în stare gravă și a fost transportat de urgență la spital.

Momente dramatice în Raliul Dakar

Carles Falcon a suferit un accident grav în etapa a doua a Raliului Dakar, desfăşurată între Al-Henakiyah şi Al-Duwadimi. Potrivit organizatorilor acesta se află în stare gravă. Motociclistul spaniol a suferit o căzătură la ora 15.52, la kilometrul 448 al probei speciale, la 15 km de sosire.

„În acel moment, el a primit ajutor de la un alt pilot care a alertat imediat organizatorii. Elicopterul medical l-a preluat pe pilotul rănit, care se afla în stare gravă, şi l-a transportat la spitalul Al Duwadimi”, a precizat ASO, organizatorul Dakar, într-un comunicat.

Catalanul Carles Falcón, în vârstă de 45 de ani, participă pentru a doua oară la Dakar, la doi ani de la prima sa participare. Coechipierul său de atunci, Isaac Feliu, a suferit şi el un accident grav, care l-a ţinut în comă timp de mai multe săptămâni. Feliu a revenit în acest an în competiţie.

Isaac Feliu şi Carles Falcón vor face din nou echipă în 2024, în cadrul Twintrail Racing Team.

Ce a făcut „Mani” Gyenes la Dakar

Emanuel „Mani” Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 33 în etapa a doua a Raliului Dakar la clasa moto. Gyenes a terminat parcursul în patru ore, 58 de minute şi 14 secunde.

Etapa a fost câştigată de chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo. La categoria Original by Motul, Gyenes s-a clasat pe locul doi, poziţie pe care o ocupă şi la general. În clasamentul general la moto, Emanuel Gyenes ocupă locul 35.

Etapa a treia va avea loc luni, între Al Duwadimi şi Al Salamiya, pe o distanţă de 438 kilometri.