Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Hermannstadt. Ce a făcut noua echipă a lui Dan Alexa

Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Hermannstadt. S-a aflat ce a făcut noua echipă a lui Dan Alexa. A fost o partidă cu răsturnări spectaculoase de scor şi mai multe durităţi.

Dan Alexa a avut parte de un debut cu peripeţii la echipa moldoveană. FC Botoşani-Hermansstadt a fost un meci spectaculos.

S-a terminat FC Botoşani-Hermannstadt

Trupa antrenată de Dan Alexa a deschis scorul în minutul 22, prin Drole. Doar 7 minute a durat avantajul moldovenilor. Daniel Paraschiv a adus egalarea pentru trupa lui Marius Măldărăşanu. În prelungirile primei reprize, acelaşi Paraschiv i-a adus pe oaspeţi în avantaj. La 8 minute de la reluare, tânărul David a făcut 2-2.

Apoi, au venit cartonaşele roşii. mai întâi, a fost eliminat Drole. În prelunigiri a fost eliminat şi Mino Sota. S-a terminat FC Botoşani-Hermannstadt 2-2 şi moldovenii rămân fără victorie şi lanternă roşie a Superligii. De partea cealaltă, sibienii sunt pe 8, cu 9 puncte.

FC Botoșani – Hermannstadt, echipe de start

FC Botoșani: Ducan – Mutombo, Pius, Șeroni, Țigănașu – David, Dican, Florescu – NGoma, Drole, Pinson
Rezerve: Ureche, Creț, Gligor, Dragomir, Mouaddib, Cioiu, Cărăușu, Zabou, Adams
Antrenor: Dan Alexa

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I.Stoica, Oroain – Jipa, Mino, Alhassan, Balaure – G. Iancu, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Medina, Bejan, Murgia, Biceanu, Bărbuț, P. Petrescu, P.Iancu, Foncseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Municipal”, Botoșani
Arbitru: Andrei Chivulete (București) / A1: Andrei Constantinescu (București) / A2: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Arbitru AVAR: Stelian Slabu (Brașov) / R1: Vlad Baban (Iași) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)