Max Verstappen nu are rival! Campionul mondial al Formulei 1 face senzaţie şi pe ploaie. Pilotul Red Bull a câştigat sprintul din Belgia

Max Verstappen nu are rival! Campionul mondial al Formulei 1 face senzaţie şi pe ploaie. Pilotul Red Bull a câştigat sprintul din Belgia. Nu le-a dat absolut nicio şansă rivalilor săi într-un shoot-out dominat de ploaie.

Max Verstappen face legea în Formula 1. Nu le dă nicio şansă rivalilor săi nici în cursele de sprint.

Max Verstappen nu are rival!

Olandezul Max Verstappen, de la Red Bull Racing a câştigat, sâmbătă, cursa sprint din cadrul Marelui Premiu al Belgiei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pe locul doi s-a clasat Oscar Piastri, de la McLaren, iar pe trei a terminat Pierre Gasly, de la Alpine. Startul a fost întârziat peste 40 de minute, din cauza ploii. Cursa clasică va avea loc duminică. În pole positiion va fi Max Verstappen, care s-a clasat primul în calificările de vineri.

În urma acestei victorii, care i-a adus opt puncte, olandezul şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general din Formula 1. S-a distanţat la 118 puncte de mexicanul Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull. Ultimul a abandonat sâmbătă.

Verstappen, campionul mondial en titre, a fost cel mai rapid şi în calificările pentru Marele Premiu al Belgiei. Va lua startul în cursa de duminică de pe poziţia a şasea a grilei. Este penalizat pentru schimbarea cutiei de viteze a monopostului său peste cota autorizată.