Reușită importantă pentru România! Prima sportivă de la scrimă care ajunge la Jocurile Olimpice. Turneul care a dus-o direct la Paris

Reușită importantă pentru România. Mălina Călugăreanu este prima sportivă de la scrimă care ajunge la Jocurile Olimpice de la Paris.

Floretista a câştigat concursul din cadrul turneului preolimpic de scrimă de la Differdange. Iulian Teodosiu a ratat dramatic calificarea în proba de sabie.

Mălina Călugăreanu merge la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu este prima sportivă din România care s-a calificat în competiția de scrimă de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Asta după ce a câștigat turneul preolimpic de la Differdange (Luxemburg).

Călugăreanu a intrat direct în sferturile de finală unde a trecut de grecoaica Aikaterini-Maria Kontochristopoulou cu 15-8. În semifinale a învins-o pe turcoaica Irem Karamete cu 15-12, iar în finală a câştigat cu 10-9 în faţa britanicei Carolina Stutchbury.

Iulian Teodosiu a ratat  calificarea la JO 2024. A fost învins în finala probei de sabie de turcul Enver Yildirim, cu 15-11.

În 2021, la Tokyo, România a fost reprezentată de Ana-Maria Brânză, care a cucerit medalia de argint, și de Iulian Teodosiu, la sabie masculin.

Cine sunt românii care merg la Paris

Sportivii români calificaţi la JO 2024 până în acest moment:
Atletism (5): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului);

Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);

Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);

Canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m);

Canotaj (44 locuri cotă): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin. dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin;

Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean;

Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;

Lupte (1): Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg)

Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină;

Scrimă (1): Mălina Călugăreanu (floretă);

Tenis de masă (3): 3 locuri cotă – echipa feminină;

Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6).

Halterofilele Mihaela Cambei (cat. 49 kg) şi Loredana Toma (cat. 71 kg) sunt şi ele calificate. Se așteaptă însă anunțul oficial.