Lovitură totală pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat disputa din turul inaugural de la Roland Garros. Româncă, penalizată

Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 32 WTA) a fost eliminată de la Roland Garros.

Românca a pierdut în primul tur în fața jucătoarei din Italia, Jasmine Paolini (27 de ani, locul 53 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-2.

În primul set cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, apoi italianca s-a distanțat și în final a câștigat 7-5. În actul secund, Sorana și-a revenit, a reușit primul breack al meciului la 3-1, iar în final s-a impus, scor 6-2.

În decisiv, Jasmine Paolini nu i-a dat nicio șansă adversarei, impunându-se cu 6-2.

Sorana a oferit momente incredibile

În primul set, Sorana a fost protagonista unor imagini incredibile. Deși meciul abia începuse, românca a vrut să meargă la vestiar. Așa că s-a suit pe scaunul arbitrei pentru a cere permisiunea. În final a fost lăsată să meargă la vestiare, la scorul de 2-1, dar a primit o penalizare de un punct, după ce a depășit timpul destinat pauzei. Astfel, game-ul a început de la 15-0 pentru italiancă ceea ce a înfuriat-o pe jucătoarea noastră. Sorana nu s-a abținut și a strigat către Marta Mrozinska.

Sorana și Jasmine s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA.  Italianca s-a impus atunci cu 6-4, 4-6, 6-1 în sferturile turneului de la Portoroz în 2021.

Cea mai bună performanță a Soranei Cârstea a fost în 2009 când a ajuns în sferturi de finală.

România mai este reprezentată la Roland Garros de Irina Begu, Ana Bogdan fiind eliminată în runda inaugurală.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai – 11 iunie și are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).