Lovitură totală pentru Irina Begu! Sportiva noastră, eliminată de la Madrid. Meci pe muchie de cuţit cu Madison Keys

Lovitură totală pentru Irina Begu după ce a pierdut! Sportiva noastră, eliminată de la Madrid în urma unui meci foarte lung. A fost învinsă pe muchie de cuţit de Madison Keys.

Irina Begu, ocupanta locului 128 WTA, a fost eliminată de la Madrid Open de Madison Keys. A fost un meci nebun care i-a ținut cu sufletul la gură pe spectatori. Deși a avut o minge de set, românca nu a reușit să câștige.

Irina Begu eliminată la Madrid!

În primul set, Irina a avut o minge de set dar nu a profitat de ea și Keys a revenit. Cele două sportive au jucat tiebreak, iar americanca l-a câștigat cu 7-3. Setul al doilea a fost mult mai echilibrat, Begu reușind break-ul la 3-2. Keys nu s-a lăsat și a reușit două rebreak-uri. Setul s-a jucat tot în tiebreak, unde americanca s-a impus din nou cu 8-6.

Cele două sportive s-au mai confruntat o singură dată în circuit, în 2016, când cea care a câștigat a fost tot Keys. Astfel românca rămâne fără victorie în fața americancei.

În 2023, Irina Begu a jucat sferturile de finală la Madrid, unde a fost eliminată de Maria Sakkari, favorită numărul 9 a turneului, scor 7-6(7-3), 4-6, 2-6.