L-au înșelat pe Messi! Șefii FIFA nu i-au dat adevărata Cupă Mondială. Cum s-a aflat totul

Imaginea postată de Lionel Messi este cea mai vizualizată fotografie din istorie, înregistrând 75 de milioane de vizualizări pe Instagram.

Problema în această imagine este că Lionel Messi nu ridică deasupra capului trofeul original al Cupei Mondiale.

Șefii FIFA i-au dat un fake

Șefii FIFA i-au înmânat trofeul adevărat lui Messi, dar ulterior, la bucuria argentinienilor, au schimbat Cupa.

Totul s-a făcut din rațiuni de siguranță, pentru ca prețiosul trofeu să nu fie avariat în timp ce jucătorii se bucură.

Fake-ul a fost remarcat de Angel di Maria, cel care i-a și arătat lui Messi ”șmecheria” făcută de șefii FIFA.

Angel di Maria a remarcat faptul că pe fundul trofeului nu erau inscripționate numele tuturor câștigătoarelor, așa cum este pe trofeul original.

Adevărata Cupă mondială are 6,170 kilograme şi 36,8 centimetri are Cupa Mondială. Preţul originalului este între 250.000 şi 300.000 de dolari.

Federația câștigătoare păstrează o replică până la tragerea la sorți a CM 2026.

Trofeul fake, făcut de doi argentinieni

Potrivit El Pais, doi suporteri argentinieni, Manuel și Paula, se ocupaseră de confecționarea cupei-duplicat înaintea turneului final.

„Ideea era ca jucătorii să se poată semna pe ea, dar trofeul s-a plimbat în mâinile campionilor și familiilor lor fără ca mulți să-și pună problema autenticității lui”.

Replica e făcută din rășină și cuarț, cupa fiind apoi pictată și poleită ca și cum ar fi fost din aur. Există detalii care nu seamănă, dar diferențele sunt minime.

Cupa Mondială a fost furată

A fost panică în Anglia în 1966, cu câteva luni înainte începerii Campionatului Mondial de Fotbal. Un hoț londonez a reușit să fure trofeul de la Westminster Central Hall.

Hoțul a cerut răscumparare și a ajuns la o înțelegere cu președintele Federației engleze pentru a returna Cupa Jules Rimet.

Când cei doi s-au întâlnit, iar infractorul a fost prins și arestat, dar a refuzat să divulge locul în care a ascuns trofeul. Tot Scotland Yard-ul a fost mobilizat de britanici degeaba. Problema englezilor a rezolvat-o Pickles, un cățel din rasa Collie.

Peste noapte, Pickles a devenit erou național, a aparut în show-uri de televiziune, a jucat în filme și a fost păzit de agenți speciali, iar Anglia a câștigat Mondialul în acel an.

„Câinele-erou” a murit un an mai târziu, iar stăpânul său l-a îngropat în grădină. Zgarda lui Pickles este păstrată la Muzeul de Fotbal din Manchester.