Istvan Kovacs rupe tăcerea! Ce spune despre arbitrajul de județ de la meciul CFR Cluj-Petrolul. Arbitrul a dat cărţile pe faţă.

Kovacs a fost acuzat de mulți oameni din fotbal de viciere de rezultat la partida CFR Cluj – Petrolul Ploiești, 1-0.

Istvan Kovacs rupe tăcerea

După CFR Cluj – Petrolul Ploiești, 1-0, a fost un scandal uriaș. Ploieștenii au acuzat faptul că nu au primit două lovituri de pedeapsă. În plus, Kovacs a fost surprins pe camerele TV cum a transmis în camera VAR să nu se acorde penalty pentru Petrolul.

Momentele controversate au avut loc în minutul 32 și minutul 49. Dacă la prima fază totul este interpretabil, în repriza a doua, nu există niciun dubiu, Kovacs greșind pentru că nu a dictat penalty.

Arbitrul a avut o primă reacție la două zile după meci.

„A fost 11 metri și trebuia să fluier”, a declarat arbitrul pentru GSP.ro.

Kovacs, umilit în direct

Claudiu Tudor, președintele ploieștenilor, l-a făcut praf pe arbitrul FIFA după meci.

„Nu ai voie să faci așa ceva! Sunt două faze: la Musi și la Pedro. El vine cu talpa pe glezna lui, îl umple de sânge și nu se dă nimic. Este incredibil, nu ai voie să faci așa ceva! El este acolo, cel mai mare arbitru român. Nu degeaba este înjurat când vine la Ploiești și Hațegan este primit cu flori.

Nu ai voie să faci asemenea greșeli și cei de la VAR să nu zică că este penalty! Am vrea ca domnul Kovacs să nu ne mai arbitreze. Nu degeaba și Marseille i-a făcut memoriu. Îți bați joc de noi și de un oraș intern! Măcar să ne zică, nu mai dăm banii pe avioane. CFR nu știu dacă avea nevoie de așa ceva.

Nu aveai voie să nu vezi penalty la Musi, dar, mai ales, la Pedro! Acolo este de roșu, dacă nu măcar de galben”, a declarat Claudiu Tudor, după meci.