Irina Begu s-a calificat fără probleme în turul 2 la Wimbledon

Irina Begu (31 de ani, 43 WTA) nu a avut nicio problemă în meciul cu gruzina Ekaterine Gorgodze (30 de ani, 114 WTA). Românca s-a calificat în turul doi al turneului de Grand Slam după ce a trecut de adversara sa în două seturi, scor 6-4, 6-1.

Românca a început bine meciul. A condus cu 2-0 după ce a reușit un break, apoi cu 5-3. În final a câștigat setul cu 6-4 după 39 de minute. În setul al doilea, Begu a debutat cu un break, apoi nu i-a mai dat nicio șansă jucătoarei din Georgia, impunându-se cu 6-1, după 35 de minute.

În turul următor, românca o va înfrunta pe italianca Elisabetta Cocciaretto (21 de ani, 119 WTA).

Irina Begu a învins-o pe Ekaterine Gorgodze la Madrid

Adversara româncei nu excelează în proba de simplu, acolo unde ocupă locul 114 WTA, ci în cea de dublu, unde este a 55-a jucătoare a lumii.

Irina Begu și Ekaterine Gorgodze s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, anul acesta la turneul de la Madrid. Atunci românca s-a impus în două seturi 6-2, 6-4.

Cea mai bună clasare a Irinei Begu la Wimbledon a fost turul trei, de două ori, în 2015 și 2021.