Irina Begu a decis să se retragă de la Adelaide International 2. Ce s-a întâmplat cu românca

Irina Begu a decis să se retragă de la Adelaide International 2. Românca a suferit o accidentare la cot și nu a mai putut continua.

Tenismena făcuse un salt de șase locuri în clasamentul mondial, ajungând pe poziția 28 WTA, în urma turneului din Australia. În primul tur, Begu urma să joace împotriva locului 227 mondial, australianca Storm Hunter.

Potrivit organizatorilor, locul Irinei Begu va fi luat de Kaia Kanepi din Estonia.

Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Adelaide 2

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Adelaide 2. Românca (45 WTA) s-a calificat pe tabloul principal al turneului WTA de la Adelaide 2, dar a pierdut în primul meci contra jucătoarei din brazilia, Beatriz Haddad Maia (15 WTA), scor 6-7(5), 6-1, după o oră și 48 de minute de joc.

Sportiva din România care a reușit să le învingă în calificări pe Camila Giorgi (66 WTA) și Kaia Kanepi (32 WTA).

Jaqueline Cristian, out de la Hobart

Jaqueline Cristian a părăsit turneul de la Hobart. Cu o săptămână înainte de Australian Open, locul 146 WTA a pierdut scor, 6-7(2), 3-6 împotriva Mariei Bouzkova (24 WTA) din Cehia după ceva mai mult de două ore de joc.