Irina Begu, out de la Adelaide. A fost învinsă de a doua favorită

Irina Begu s-a oprit în semifinalele turneului de la Adelaide. Românca, locul 34 în ierarhia mondială, a fost învinsă de Aryna Sabalenka (5 WTA), a doua favorită.

Sabalenka a avut nevoie de o oră și 18 minute pentru a se impune în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Primul set a început până la 2-2 când Sabalenka s-a desprins. Bielorusa a făcut un break și a dus scorul la 5-2. Begu a mai luat un game, dar adversara a închis setul la 6-3.

În actul secund, bielorusa s-a desprins chiar în primul game, când a făcut break-ul. Aceasta a mai câștigat o dată pe serviciul Irinei, la 4-2, apoi s-a impus cu 6-2, după 37 de minute.

Irina Begu le-a învins pe Shelby Rogers, Jelena Ostapenko și Veronika Kudermetova pentru a ajunge în penultimul act al turneului din Australia.

Pentru participarea în semifinale, Irina Begu a încasat un cec în valoare de 43.323 de dolari şi 185 de puncte. Cu punctele obținute la Adelaide, românca a făcut un salt de șase locuri în ierarhia WTA, ea aflându-se în WTA Live pe locul 28 (cu 1472 de puncte).

WTA Adelaide 1 face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de 826.837 de dolari.