Ion Crăciunescu declanșează scandalul! Verdict clar după meciul Petrolul – CFR Cluj. A fost viciere de rezultat

Ion Crăciunescu declanșează scandalul. A dat verdictul după meciul Petrolul – CFR Cluj. Fostul arbitru spune că a fost viciere de rezultat. S-a referit la faza în care echipa din Gruia a marcat golul doi, cel al victoriei, din prelungiri.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a câștigat, scor 2-1, cu Petrolul, golul victoriei fiind marcat de Ciprian Deac (37 de ani) în minutul 90+4.

Ion Crăciunescu declanșează scandalul

În prelungirile meciului, mingea a ajuns la veteranul clujenilor de la Peter Michael.  Ploieștenii au acuzat că atacantul CFR-ului l-a faultat pe Paul Papp înainte să intre în posesie, iar fostul arbitru Ion Crăciunescu le-a dat dreptate.

”Mi se pare că l-a faultat. Eu am o părere, pot să fiu sigur doar dacă sunt pe teren. Mi se pare că jucătorul CFR-ului se duce în el. Se duce cu brațul. Desface brațul și mingea a rămas acolo. E fault”, a declarat Ion Crăciunescu, la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Florin Pârvu s-a enervat cumplit

Antrenorul ploieștenilor a vorbit despre golul controversat înscris în prelungiri.

„Încercăm să înțelegem cum nu s-a fluierat aici (n.r. la duelul Michael – Papp). Lăsăm specialiștii să decidă. Ce vreau să spun e că Petrolul a arătat că știe să joace fotbal cu o echipă care a câștigat campionatul și acum este pe locul doi. Dacă se termina egal, eram nemulțumit. Petrolul putea să câștige. Acest joc trebuie să fie ca un nou început pentru noi.

Nu am vorbit cu arbitrul, sunt oameni de lângă echipă care au primit mesaje de la foști arbitri care spun că se putea da fault. Și Paul a zis că a fost incomodat. Nu aș vrea să intru în analiza arbitrajului, o să lăsăm specialiștii să decidă. Petrolul a arătat că poate juca fotbal și poate fi superioară echipei de pe locul doi.

Eram nemulțumit la egal, puteam câștiga meciul fără probleme. Au fost ocazii mari de tot. În afară de aceste ocazii, îmi felicit jucătorii, am avut atitudine, am câștigat duelurile, vreau să spun că acest joc trebuie să fie un nou început pentru noi”, a declarat Pârvu după meci.