În plin scandal de dopaj al Simonei Halep, tenisul din România primește o veste bună

Simona Halep a fost suspendată temporar din tenis după ce a fost depistată pozitiv la un test anti-doping efectuat la US Open.

În plin scandal de dopal al Simonei, Ana Bogdan joacă perfect în turneul de la Limoges.

Ana Bogdan ne dă speranțe în plin scandal de dopaj al Simonei Halep

Ana Bogdan s-a calificat în ”sferturi” la Limoges. Românca a trecut de Katrina Scott, scor 6-3, 7-5.

Românca a avut un început de meci dificil, în primul game nereușind să câștige niciun punct și ajungând să fie condusă cu 0-2.

Bogdan a revenit, însă, foarte bine în meci și a legat 4 game-uri consecutive, intrând în avantaj, 4-2.
Americanca a mai reușit să reducă din diferență, dar Bogdan nu a mai putut fi oprită până la finalul primului set, încheiat cu scorul de 6-3.

În setul secund, duelul s-a mai echilibrat, cele două sportive împărțindu-și game-urile până la scorul de 2-2. Ana Bogdan s-a distanțat apoi, reușind 3 game-uri consecutive, dar imediat după aceea sportiva de pe locul 162 WTA a egalat, 5-5.

Românca a revenit la conducere și apoi, la capătul celui mai lung game al partidei, a reușit să încheie meciul, reușind un break important.
În urma acestei victorii, Ana Bogdan a ajuns în sferturile turneului Challenger de la Limoges, acolo unde o va înfrunta pe învingătoarea duelului Greet Minnen – Anna Blinkova.