Imagini de groază pe stadion! Au făcut prăpăd după retrogradare. Partida, suspendată definitiv /Video

Imagini de groază pe stadion! Fanii echipei au făcut prăpăd după retrogradare. Partida a fost suspendată definitiv.

Imagini de groază la partida dintre Groningen și Ajax. Meciul a fost oprit de două ori înainte ca arbitrul să anunțe întreruperea definitivă a jocului. Fanii gazdelor s-au răzbunat pe conducerea clubului.

Imagini de groază la Groningen

Imagini de groază la Groningen! Fanii alb-verzilor au fost înfuriați de retrogradarea clubului, după 23 de ani de prezență în Eredivise. Ultrașii au făcut tot posibilul pentru a strica partida de astăzi, cu Ajax Amsterdam.

Suporterii au protestat încă din startul partidei, mai ales împotriva oficialilor clubului.

„Asta nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată. Ce ați făcut în 2023 nu va fi uitat și iertat niciodată. Gata cu egoismul în conducere. Noi suntem Groningen” și „Fledderus (n.r. directorul sportiv al clubului), persona non grata”, au fost mesajele afișate de către fanii echipei.

La câteva minute de la startul partidei au apărut primele fumigene lansate pe teren, cu un fum negru, gros. Arbitrul a trimis echipele la vestiare, iar după 15 minute de întrerupere a reluat jocul.

Apoi, un ultras al „alb-verzilor” a pătruns pe gazon, cu o pancartă contra conducerii clubului. Acesta a fost prins de stewarzi, dar la puțin timp suporterii s-au răzbunat pe aceștia, prin mai multe fumigene cu un fum gros.

Partida nu mai putea fi continuată iar arbitrul a pus capăt meciului. Centralul a profitat de protocolul federației olandeze, care le permite arbitrilor să oprească partidele în cazul unor asemenea incidente.

Numai în acest weekend au fost probleme la cinci întâlniri. Patru de Eredisivie, Twente – Nijmegen (4-0), Volendam – Sparta (2-1), Utrecht – Waalwijk (2-0), Groningen – Ajax, și una din liga secundă, FC Eindhoven – Helmond (0-1). Doar meciul de la Groningen a fost suspendat definitiv.