Hermannstadt i-a dat cu terenul în cap liderului Farul. Victorie fără drept de apel pentru sibieni /Video

Hermannstadt și-a inaugurat noua arenă cum nu se poate mai frumos. A învins liderul Farul fără drept de apel cu scorul de 4-0.

Sibienii au creat o atmosferă senzațională la primul meci pe noul Municipal din Sibiu.

Hermannstadt a zdrobit liderul Farul

Meciul a început cu o festivitate de inaugurare a noului stadion și cu un spectacol total în tribune.

”Flacăra fotbalului sibian s-a reaprins! Fotbalul sibian s-a întors acasă!”, au postat sibienii pe pagina de facebook a clubului.

Pe teren, Hermannstadt a jucat mai bine ca niciodată și a controlat partida. Primul gol pe noua arena a venit în minutul 2 prin Balaure.

Tot Balaure a majorat diferența în minutul 54, iar cărțile păreau deja jucate.

Cu acest lucru nu a fost de acord Buhăcianu, care a dus scorul la 3-0 în minutul 71 din penalty iar Petrescu l-a copiat și el în minutul 94, iar Hermannstadt-Farul s-a termina 4-0 pentru gazde.

Echipe de start:

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, Antoche, Opruţ – Mino, Biceanu – Balaure, Alhassan, Oroian – Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Issah, Medina, Răuță, Năstăsie, P. Petrescu, C. Popescu, Babic, Buhăcianu
Absent: I. Stoica (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Artean, Băluţă, Grameni – Torje, Alibec, Pitu
Rezerve: Buzbuchi, Benzar, Nedelcu, Bîrzu, Casap, Doukoure, Sali, Morar, Moldoveanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Dumitrache Bogdan (Bucureşti) / A1: GriAvram Valentin (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)